Rozdíl mezi sakem a blejzrem

Rozdíl mezi sakem a blejzrem

Jak poznat, že už se nejedná o sako, ale blejzr?

Blazer, česky blejzr, pozor neplést si s laserem či fazerem, není žádnou scifi zbraní, ale typem saka, většinou chápaného jako sako pro muže, nicméně dnes už ho často oblékají také dámy. Od klasických sak se poněkud liší. V čem se ale odlišuje a jak poznat, že už se nejedná o běžné sáčko, ala blejzr?

Co je blejzr?

Blejzr je typem pánského saka, ideálním pro pravé džentlmeny a charakteristickým pro anglické či americké pánské kluby či pro majetné milovníky plachtění na jachtě. Dnes už ale není zdaleka jen výsadou bohatých mužů vlastnících pořádné plavidlo a lákajících na ně krásné herečky, můžou ho nosit v podstatě všichni bez rozdílu, neboť je to univerzální kus do šatníku. Původně byl blejzr součástí uniformy a odtud také přišel, na první pohled ho poznáte od saka dle jedinečného uspořádání knoflíčků a stylu zapínání.

Pro sportovce?

Blazeru uvidíte sportovce, tedy takové, kteří se často ukazují na veřejnosti, sportovní celebrity. A jak jsme si již naznačili, jedná se o oblečení téměř povinné pro tenisové, golfové či jachtařské kluby, které považujeme za jaksi elitní a nejvíce tradiční.

Námořnická modrá a vlna

Ideální barvou pro blejzr je námořnická modrá, a dle toho se můžeme dovtípit také další zajímavosti, a sice toho, že tohle sako běžně nosí námořní důstojníci. Co se týká materiálu, tak pokud chcete být klasičtí, tak bude nejlepší vlna. Ale žádný strach, v nabídce prodejců blazerů naleznete i materiály jiné, například:

  • Bavlnu
  • Len
  • Kašmír
  • Hedvábí

Hlavní charakteristiky

Závěrem si tedy pojďme říct, jaké jsou hlavní charakteristiky takového pánského blejzru a co ho odlišuje od saka běžného typu. Tak především většinou není součástí jednolitého obleku, s oblibou bývá kombinován s odlišnými kalhotami a doplňky, jako bílá šála či motýlek. Dále je zde dán také vzor, který by neměl vybočovat z jednobarevnosti, maximálně doplněn svislými pruhy.

Nejpoužívanějšími barvami blazerů jsou:

  • Modrá
  • Černá
  • Občas červená, zelená, bílá, šedá

A hlavně zapínání může být buďto v jedné nebo v dvou řadách, kdy se jedná o následující vzory:

  • 6x2
  • 6x3
  • 8x3

Knoflíčky blejzrů se velmi často vyrábí ve stříbře nebo dokonce zlatě, to již záleží na jejich významnosti, zlaté bývají spíše součástí uniforem a stejnokrojů. Přes to, že se jedná o honosné oblečení, stále častěji nabízí výrobci mužům blejzry pro mnohem méně formální příležitosti, například Leoš Mareš si je rád obléká a není zdaleka jedinou celebritou takového zaměření.

Posted on 2018-09-19 Srpen 2018 998