Vlněný materiál

Vlněný materiál

Nejen ovčí vlna je klasikou, která neomrzí

Kdo by neznal skvělý přírodní materiál, ovčí vlnu, který se vyznačuje mnoha skvělými vlastnostmi. Dříve ale vlna mohla být i poněkud nepříjemná a zvláště pak v určitých případech kousala. Dnes už se vyrábí takovými technologiemi, kdy je dosaženo absolutní kompatibility s lidským tělem, jinak řečeno, takové dráždění je zcela eliminováno. Ale nejen ovčí vlnu si můžete obléci, existuje mnohem více druhů tohoto naturálního materiálu.

Ovčí vlna

Začněme klasikou z největších, tedy ovčí vlnou. Získává se z dospělých ovcí a je materiálem, který se používá již dlouhá tisíciletí. Její skvělou vlastností je izolace proti nízkým teplotám, na druhou stranu může být nadměrně těžká, když nasákne vodou či jinou tekutinou. Ovčí vlna je velice pevná, hodí se na výrobu oblečení, ale především polštářů, dek, přehozů a podložek.

Merino vlna

Dalším typem vlny, kterou zřejmě budete znát, je vlna Merino. Ta je získávána rovněž z ovcí, ovšem speciálního stejnojmenného plemene. A proč patří k tolik oblíbeným materiálům? Zejména pro svou prodyšnost, při tom hřejivost a výtečné izolační vlastnosti. Navíc je mnohem jemnější než klasická vlna. Z Merino vlny se dělají svetry, ale také spodní prádlo či různé deky a polštáře.

Mohér

Mohér je vlnou z angorské kozy, pro kterou je charakteristické, že má vysoký stupeň jemnosti a hebkosti, na dotek je příjemná. Neplstnatí a je považována za dokonalý materiál pro výrobu svetrů, případně vest.

Alpaka

Ze srsti lamy alpaky se získává stejnojmenná vlna. Její kvalitu lze označit za vysokou, díky značné jemnosti se přibližuje například prachovému peří.

Jehněčí vlna

Nejen z dospělých ovcí se získává vlna, což nám dokazuje vlna jehněčí. Liší se hlavně tím, že disponuje příjemnou jemností a hodí se skvěle pro výrobu dětského oblečení.

Angorská vlna

Angorská vlna pochází od angorských králíků a vyrábí se z ní lehoučké a jemňoučké svetříky s výtečnými izolačními vlastnostmi.

Další druhy vln:

  • Kašmírská vlna
  • Velbloudí vlna
  • Pižmoní vlna
  • Vlna z lamy vikuni
Posted on 2018-10-27 Září 2018 532