Potřeby pro kojence

Potřeby pro kojence

Základní typy

Zavinovačky

Klasické zavinovačky jsou vhodné pro nejmenší děti, novorozence i předčasně narozená miminka, a to do přibližně 4 měsíců věku. Typické zavinovačky jsou vybavené výztuží, se kterými se s dítětem lépe manipuluje. Některé mohou být doplněné o vyměnitelnou vložkou podle aktuálního počasí. Jedinou nevýhodou těchto klasických typů je způsob zavinovaní.

Většinou se jedná o šněrovací princip, který může být pro řadu maminek zprvu příliš složitý a zdlouhavý. Miminko má ručičky složené u těla a vy přes něj překládáte cípy látky a následně vše přešněrujete. Jednodušším typem jsou novorozenecké ergonomické zavinovačky, které mají našité klopy na ručičky, čímž je zavazování o dost jednodušší. Jejich pozdější využití se tím však značně omezuje.

Spací pytle

Na rozdíl od zavinovaček jsou spací pytle určené pro starší miminka a batolata. Ve vaku budou mít děti větší volnost, ručičky vykukují ven a děti si tak mohou pomalu začít hrát například s hrazdičkou. Zateplené verze mohou být vybavené dlouhými rukávy, případně kapuckou. Spací pytle pomohou dětem v klidu usnout a ochrání je před odkopáním, kvůli kterému se často v noci budí.

Rychlozavinovačky

Jak sám název napovídá, rychlozavinovačky se především jednoduše zapínají, a to pomocí suchého zipu nebo tkaniček. Oproti klasické zavinovačce však miminko neobepnou tak těsně, což je jeden z hlavních benefitů zavinovaček. Pevné zavinutí zabraňuje samovolným pohybům během spánku, které často končí probuzením dítěte. Celkově mu těsné zavinování dodává pocit bezpečí podobný, jaký si pamatuje ještě z bříška maminky. Z toho důvodu jsou rychlozavinovačky často využívané pro rychlé domácí použití nebo jako svrchní vrstva do kočárku.

Na co se zaměřit

Materiál

Stejně jako nad výběrem daného typu zavinovačky se zastavte u materiálu. Ten je neméně důležitým faktorem vzhledem k tomu, že bude dítě v zavinovačce trávit většinu času. Nejen tomu by měla odpovídat kvalita a především nezávadnost dané látky. Dětská pokožka je velmi citlivá a snáze se podráždí. Některá miminka mohou mít dispozice k alergiím či ekzémům, i to berte v potaz při výběru vhodného materiálu. Níže naleznete seznam těch nejčastějších materiálů používaných při výrobě dětského prádla.

Bavlna

Běžně známý materiál, který vyniká vysokou savostí, pevností a zároveň měkkostí, je ideální pro celoroční nošení. Dobře se udržuje, avšak při příliš častém praní může začít žmolkovatět. Čím dál častěji se můžete setkat také s Bio bavlnou (organickou bavlnou), která se pěstuje bez použití chemikálií, čímž je ještě vhodnější a citlivější pro dětskou pokožku.

Froté

Bavlněná tkanina s příměsí polyesteru se používá především při výrobě ručníků a ložního prádla. Z toho plyne její hlavní přednost - vysoká savost. Měkké froté dítě krásně zahřeje, a v případě pocení vlhkost dobře odvede.

Bambus

Mezi výjimečnosti bambusového vlákna patří vysoká prodyšnostantibakteriální vlastnosti a maximální komfort. Bambusové zavinovačky jsou vhodné pro miminka s velmi citlivou pokožkou náchylnou na ekzémy. Vzduch v zavinovačce dobře cirkuluje a umožní tak lepší regulaci teploty.

Peří

Pokud hledáte teplý materiál do zimy, které dítě maximálně zahřeje, pak sáhněte po péřových zavinovačkách. Ty ovšem nemusí být vhodné pro každého vzhledem k možnosti alergie na peří. Nadýchaný materiál skvěle izoluje a je vhodný i pro převoz novorozence z porodnice. Oproti jiným se však výplň hůře čistí a pere.

Merino

Zavinovačky z merino materiálu, tedy ovčí vlny, jsou měkké na dotek, neškrábou a krásně hřejí. Prodyšné merino vyniká svou termoizolační schopností, kdy v zimě zahřeje a v létě příjemně ochladí.

Mušelín

Mušelín poznáte na první pohled či dotek. Jemně tkaný prodyšný materiál dítě na svém těle téměř neucítí díky jeho lehkosti a šetrnosti. Díky tomu je perfektní variantou na léto a do teplých dní. Skvěle poslouží u dětí s citlivou pokožkou či alergiemi.

Minky

Hřejivý materiál z polyesterové látky je podobně jako plyš příjemný na dotek. Svými vlastnostmi se hodí do chladných dní, v létě by se v něm mohlo miminko přehřívat. Často se setkáte s kombinací minky s jiným, například bavlněným materiálem.

Zapínání

Mezi tradiční zapínání patří šněrování se stuhami, které novorozence pevně přivinou. Oproti ostatním typům zavazování se může tento zdát na první pohled nejtěžší, vše je ale otázka zvyku i osvojení určitého postupu, který dále popíšeme. Na trhu v současnosti najdeme řadu dalších možností, jak dítě v zavinovačce upevnit. Suchý zip je typickým zapínáním rychlozavinovaček. Jeho výhodou je rychlost zavinutí, ovšem ne každému vyhovuje, hlavně kvůli menší možnosti adaptace na velikost dítěte. Tu lze někdy upravit přídavnou stuhou. Zapínání na tkaničky umožní jednotlivé části zavinovačky stáhnout podle potřeby, často je také kombinováno se suchým zipem. Spací vaky se většinou zapínají na zip, u zavinovaček opět v doprovodu stuhy či tkaniček.

Hřejivost

Důležitým parametrem zavinovaček je hřejivost, kterou naleznete pod označením Tog (z anglického Thermal Overall Grades). Čím vyšší číslo, tím bude materiál teplejší a spíše vhodnější na zimu. Do vytopených pokojů (okolo 22 °C) jsou vhodné materiály o hřejivosti cca 1,7 tog. Ve více než 25 °C byste měli dítě ukládat do dek a zavinovaček s nižší hřejivostí, zhruba 0,5 tog. Naopak do zimního období i chladnější bytů (16–19 °C) vybírejte teplejší materiály cca 3 tog. Zlatý střed vhodný na celoroční používání je hodnota přibližně 2,5 tog odpovídající průměrné pokojové teplotě.

Teplotu dítěte rozpoznáte nejlépe podle teploty krku. Ručičky mohou být studenější. Pokožka dítěte by neměly být vlhká ani příliš studená.

Velikost

Velikost zavinovačky závisí pochopitelně na mírách vašeho dítěte. Mezi standardní velikosti patří rozměry od 70 do 80 cm, přičemž se udává, že 70cm zavinovačky jsou vhodnější pro novorozence menšího vzrůstu, případně nedonošená miminka a 80cm rozměry v průměru vydrží až 6 měsíců. Největší zavinovačky dosahují 100 cm a jsou vhodné pro kojence. Spací pytle se vyrábějí od 50 do 100 i více centimetrů. Především zde jsou hodnoty velmi rozdílné, protože i větší děti rády spinkají v útulném spacím vaku.

Orientační velikost zavinovačky

Rozměr (cm)UrčeníPopis
70×70Předčasní novorozencivhodné i pro novorozence, vydrží kratší dobu
80×80Novorozencivydrží až 6 měsíců
100×100Kojencivhodná do cca 1 roku

Péče o zavinovačku

Při pořizování daného modelu si zkontrolujte také nároky na údržbu a čištění. Většinu zavinovaček lze prát v pračce na 40 °C a žehlit na 110 °C. Bělení, chemické čištění ani sušení v sušičce většinou není doporučováno, vždy se proto řiďte pokyny uvedenými na štítku produktu.

O něco složitější to je s péřovými zavinovačkami, které doporučujeme po každém použití načechrat, protřepat a vyvětrat na čerstvém vzduchu. S praním to bude složitější, pokud si nebudete jisti, svou službu odvedou v čistírně peří. Moderní pračky však často umožňují peří prát na speciální šetrný program s maximálně 800 otáčkami. Mokré péřové zavinovačky sušte na vzduchu a pravidelně protřepávajte, aby zůstalo peří načechrané.

Posted on 2022-11-08 Červenec 2022 132
Předchozí
Následující

Žádný produkt

Bez určení Doprava
0 Kč Celkem

Zkontrolovat